18 July, 2020

NetBSD 9.0 - instalacia RAID1

V pripade pouzitia diskov vacsich ako 2TB je GPT nevyhnutne. NetBSD vie bootovat z GPT disku/particie, na ktorej je priamo nainstalovany system, ale nevie bootovat z GPT disku/particie vytvorenej nad sw RAID-om (raidframe). Bootovanie zo sw RAID-u podporuje len ak bol rozdeleny cez disklabel (nativne delenie diskov v NetBSD). Riesenie je teda skombinovat GPT (pre fyzicke disky) a disklabel (pre RAID disk).

Continue reading...

22 October, 2016

Zmena CMS

Rozhodol som sa pre zmenu CMS. Príčiny sú neznáme. Kritéria boli v podstate nízke: backend databáza, aktívne vyvíjané (posledný update minimálne pred pol rokom, s patričnou históriou), jednoduchá správa a žiadna exotická platforma. Tak som si pozrel, čo ponúka wiki... a ono ten výber nebol až taký veľký. A tým pádom ani zložitý. Ak vynecháme klasiku ako Wordpress, Joomlu, Drupal a wiki enginy, tak nám toho veľa nezostalo. Išiel som zaradom a rozhodnutie nakoniec padlo na Dotclear (PHP, MySQL). Ale pravdupovediac, nerobil som žiadnu hlbokú analýzu. Pozrel som si web, dokumentáciu, vlastnosti a hlavne, či existuje dostatok tém :).

Testovacia inštalácia prebehla bez problémov a tak isto aj jednoduché testovane. Keďže pôvodne som používal Wordpress, tak ma napadlo, či by z neho nešlo urobiť import. A ono to ide, je na to plugin. Bohužiaľ, výsledok bol o ničom. Kedže sa importovala len databáza, tak v podstate ten najdôležtejší obsah , galérie, sa nepreniesli. A ďalší problém bolo zlé kódovanie. Miesto písmen s diakritikou boli otázniky. Vzhľadom na tieto problémy (ktoré sa mi vôbec nechcelo riešiť) som sa rozhodol, ze nový blog začnem "čistý" a na starý web len nechám odkaz. Hotovo.